czwartek, 30 maja 2013

Kawaleria w Pawłokomie

W ten weekend  do Pawłokomy zawitali ułani w barwach 20 Pułk Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego. Oprócz obozu ułanów można było obejrzeć zawody oraz pokaz tresury konnej. Frekwencja dopisała. Impreza ma charakter cykliczny. Zapraszamy wszystkich za rok.


 

wtorek, 28 maja 2013

Sezon lęgowy

Sezon lęgowy * – okres, w którym ptaki tokują i przystępują do lęgu. Zwykle trwa on od kwietnia do czerwca, jednak u różnych gatunków może rozpocząć się wcześniej lub potrwać dłużej. W czasie tego okresu ptaki są narażone na ataki różnego rodzaju drapieżników. Ptaki często podejmują dalekie wędrówki, by przystąpić do sezonu lęgowego w wybranym wcześniej stanowisku lęgowym. Zagrożeniem dla tych stanowisk jest m.in. człowiek, który często niszczy je z różnych przyczyn. Z tego powodu niektóre gatunki ptaków osiągające dojrzałość płciową dopiero w 7 roku życia (lub nawet później), bądź składające tylko jedno jajo w sezonie lęgowym, a niekiedy przystępujące do lęgów raz na kilka lat zagrożone są wyginięciem.

Sezon lęgowy w Sielnicy :




* żródło wikipedia

niedziela, 26 maja 2013

Ruch Ludowy 1937

Piotr Kwasiżur

         Polska w 2 połowie lat trzydziestych XX w. powoli wychodziła na dobre z Światowego Kryzysu Gospodarczego jednak położenie ekonomiczne polskiego chłopa stawało się coraz gorsze. Rządzący obóz sanacyjny zdawał się nie dostrzegać trudnej sytuacji chłopów i nie wychodził im naprzeciw w palącej kwestii przeprowadzenia pełnego uwłaszczenia tak oczekiwanego na wsi. W warunkach coraz bardziej narastającego niezadowolenia rolnicy zaczęli sięgać po wypróbowany przez robotników środek nacisku na władze jakim były strajk. Zakładano, że przyszły strajk miał polegać na wstrzymaniu dostawy produktów rolnych do miast oraz bojkocie targów miejskich co w pewnej mierze miało sparaliżowało życie w miastach.

        Obradujący 17 I 1937 r., w Warszawie Nadzwyczajny Kongres Stronnictwa Ludowego opracował postulaty skierowane do władz w których żądano demokratyzacji systemu politycznego, udzielenia amnestii dla polityków skazanych w procesie brzeskim, zmiany konstytucji kwietniowej oraz ordynacji wyborczej do Sejmu i Senatu. Jednak postulaty te zostały zignorowane przez obóz rządzący. W tej sytuacji ludowcy przystąpili do organizowania strajku. Z kraju przygotowaniami do strajku kierował wiceprezes Stanisław Mikołajczyk (1901-1966) a z Czechosłowacji będący na politycznej emigracji Wincenty Witos  (1874-1945 ). 15 VIII w całym kraju odbyły się wiece z okazji obchodów Święta Czynu Chłopskiego. Proklamowano na nich 10 dniowy strajk chłopski.



        Chłopi z Sielnicy i okolicznych miejscowości w liczbie ok. 3 tys. wzięli udział w wiecu proklamującym strajk w Dubiecku na czele którego stanął prezes przemyskich struktur SL Michał Głowacz (1885-1960). Przez 10 dni chłopi mięli powstrzymywać się od dostawy produktów rolnych do miast. Wielki Strajk z 1937 r., był wydarzeniem wyjątkowym w dwudziestoleciu międzywojennym. Była to największa akcja strajkowa wymierzona przeciwko władzy. Strajk objął swym zasięgiem 10 województw najbardziej licznie chłopi wystąpili w województwie małopolskim i zachodniej części województwa lwowskiego. W proteście wzięło udział kilka milionów chłopów w znacznej większości byli to chłopi polscy, a w mniejszej liczbie chłopi narodowości ukraińskiej i białoruskiej. Władze państwowe w pierwszych dniach trwania strajku zbagatelizowały go dopiero gdy strajk przebrał niebezpieczny obrót zdecydowały się na jego stłumienie siłą. Na naszym terenie do takich wydarzeń doszło w miejscowościach Harta i Dydnia. Bilans akcji protestacyjnej był tragiczny z rąk służb porządkowych zginęło 41 chłopów, a 5 tys. zostało aresztowanych. Spacyfikowano ponad 1000 gospodarstw stosując zasadę odpowiedzialności zbiorowej. Jednak z drugiej strony trzeba zaznaczyć, że strajk zorganizowany przez SL okazał się organizacyjnym sukcesem oraz ukazał wielka siłę chłopów.

wtorek, 21 maja 2013

Burze nad Sielnicą

Dwie burze przeszyły dziś nad Sielnicą. Nawalny deszcz chwilami przeradzał się w gradobicie. Na szczęście nawałnica nie trwała długo i nie wyrządziła poważniejszych szkód.









czwartek, 16 maja 2013

Święto Ludowe w Nienadowej

  19. maja 2013 r. w Nienadowej odbyły się obchody Święta Ludowego. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz powiatowych , gminnych oraz delegacje wszystkich sołectw giny Dubiecko. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.30 złożeniem kwiatów pod pomnikiem Ruchu Ludowego w Nienadowej. Po uroczystej Mszy Świętej w intencji ruchu ludowego,  nastąpiło otwarcie  i poświęcenie budynku Ośrodka Kultury i remizy OSP w Nienadowej. Wieś Sielnica reprezentowali : radny gminy Dubiecko Ryszard Frańczak oraz prezes OSP Sielnica .
   Po części oficjalnej rozpoczął się Regionalny Przegląd Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych. 

  
 




wtorek, 14 maja 2013

II Wojna Światowa na sielnickim niebie

Piotr Kwasiżur


30 IX 1944 r., po północy w okolicy wsi Sielnica runął na ziemię w wyniku ataku niemieckiego nocnego myśliwca  samolot transportowy typu Douglas C-47A Skytrain, nr 280555 z trzyosobową załogą lejtnanta P. I.  Lampatowa należący do 340. Pułku Bombowego.  




wtorek, 7 maja 2013

Śmieciowe zamieszanie w Sielnicy

Sporo zamieszania wywołało dzisiaj pojawienie się w Sielnicy pracowników gminy z ,,deklaracjami śmieciowymi". Przypomnijmy że Sejm RP ustawą z dnia 25 stycznia 2013 r. nałożył na wszystkich mieszkańców naszego kraju obowiązek ponoszenia kosztów sortowania i recyklingu śmieci. Termin na złożenie stosownych deklaracji ustalono na 30.04.2013.  Pracownicy gminni pojawili się w Sielnicy aby udzielić odpowiednich informacji i pomóc mieszkańcom w wypełnieniu deklaracji.


poniedziałek, 6 maja 2013

Święto strażaków

05.05.2013 roku odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Strażaka. Uroczystości , w których wzięła udział delegacja OSP Sielnica, miały miejsce w Kalwarii Pacławskiej. Po przemówieniach rocznicowych odprawione zostało nabożeństwo.   W części nieoficjalniej druhowie odśpiewali uroczyste ,,Sto lat" na cześć druha Kozaka, który otrzymał odznaczenie.


 

sobota, 4 maja 2013

Odbiór śmieci

Przypominamy, że 06.05.2013 r.(w najbliższy poniedziałek) odbędzie się zbiórka śmieci prosimy przygotować worki ze śmieciami.

Jaszczurka zwinka

Jaszczurka zwinka (Lacerta agilis) - jest jednym z czterech gatunków jaszczurek zamieszkujących na terenie Polski. Jej masywne ciało pokrywają ściśle do siebie przylegające łuski. Jej ogon jest nieco dłuższy od tułowia,w sytuacji zagrożenia zostaje odrzucony jako przynęta dla drapieżnika. Z czasem odrasta do pierwotnej długości. Otwory uszne znajdują się z tyłu głowy i są łatwo zauważalne. Kończyny jaszczurki są silnie umięśnione, a palce długie, zakończone pazurkami .Chociaż zwinka jest najpospolitszym gadem w Polsce, to jej liczebność na niektórych obszarach znacznie się zmniejszyła z uwagi na uprzemysłowienie i zanikanie naturalnych siedlisk. Jaszczurki te mają również wielu wrogów naturalnych takich jak węże, ptaki drapieżne, łasice, borsuki i inne średniej wielkości ssaki. *


Zwinki można spotkać także w Sielnicy. Uwaga wszystkie gady w Polsce są pod ochroną.

* Zródło : Wikipedia